Suzumiya Haruhi no Yuuutsu:
Adatok:
műfaj |
iskolai élet, misztikus, paródia, pszichológiai, romantikus, sci-fi, seinen, slice of life, vígjáték |
téma |
felnőtté válás, genki lány, jelen, jelenkori fantasy, klubok, középiskola, nyomozós, otaku, regény alapján, természetfeletti |
Történet:
A The Melancholy of Haruhi Suzumiya egy 2006.-ban készített anime, ami novellek sorozatán alapul. Az anime átdolgozását Ishihara Tatsuya irányította és a Kyoto Animation stúdió készítette el.
Az anime legfőbb különlegessége az, hogy a részeket nem egymás után adták ki, hanem azokat megkeverték, és így a cselekménye egy kicsit zavarosabbá vált, mint amilyen az valójában. A 14 epizódból álló sorozat premierje 2006. április 2. - július 2.-áig tartott. Ezeket követte a kiadásra váró DVD-ék sorozata. Az első és második DVD-t 2007. május 29-én és 2007. július 3-án adták ki, a harmadikat és negyediket 2007. szeptember 25-én és 2007. november 6-án.
Történet
A történet szereplői Haruhi Suzumiya, Kyon, Yuki Nagato és Mikuru Asahina. Az egészet Kyon szemszögéből figyelhetjük végig, lényegében ő meséli el a cselekményt. Főszereplőnk mégiscsak Suzumiya, egy nagyon aktív és furcsa lány. Az első napján az iskolában azzal mutatkozik be, hogy nem érdeklik őt az egyszerű emberek, viszont hogyha akad valaki, aki netán esper, varázsló, földönkívüli vagy egyéb fantasztikus lény lenne, akkor azzal szívesen beszélgetne. Kyon az egyik osztálytársa lett a lánynak, és mindenféle furcsa dolgot hall Suzumiya-ról, mint például, hogy minden klubba belépett, de kis idő múlva ki is lépett belőlük. A fiú valahogy mégis úgy dönt, hogy beszédbe elegyedik a lánnyal, ami akaratlanul olyan eseményeknek egy láncát idézi elő, amik szürreális helyzetekbe húzzák őt. Kettejük között történő beszélgetések alkalmával viszont egy ötletet sugall véletlenül főhősnőnknek, aki ezzel egy új klubot alapít az iskolában, méghozzá az SOS Brigádot, ami segít felderíteni különleges eseményeket. Lényegében ez olyan, mintha egy nyomozó-irodát nyitott volna. Ahhoz pedig, hogy sikerüljön elindítania a klubot, Haruhi erőszakosan taggá teszi Kyon-t, majd még három másik gyámoltalan embert is beszervez. Kyon pedig lassan rájön, hogy ezek az új tagok, nem is olyan gyámoltalanok.
Yuki Nagato, a csendes könyvbarát, aki mellesleg az egyetlen tagja az irodalmi klubnak, egy földönkívüli. A másik tag Mikuru Asahina, aki a jövőből jött, és hatalmas mellekkel áldott meg az ég, valamint a harmadik tag pedig Itsuki Koizumi, egy esper, akiről később kiderül, hogy az Agency szervezet egyik tagja. Mind a három SOS Brigád tag ugyanaz az ok miatt van itt, ebben az időben és térben. Mégpedig Suzumiya miatt, aki bár nem is tud róla, de istenéhez hasonló erő birtokosa, és ha nem tesznek valamit, akkor az egész világ el is pusztulhat… Épp ezért vannak mindig a lánnyal, mert ha unatkozik vagy rossz kedve lesz, akkor beindul a folyamat, és úgy látszik Kyon a kulcs mindenhez.
Különlegességek
Az anime Nishinomiyaban játszódik, és valóban létező vonatállomások és baseball csapatok nevei szerepelnek benne, a különbséget néhol csak a kanjik okozzák. Emellett a középiskola, ahová járnak az SOS Brigád tagjai, valóban létezik, ráadásul az animében felsorakoztatott díszleteket is hűen ábrázolják a készítők, hiszen azoknak is a nagy része megtalálható benne. Az anime epizódjait korszerűtlenül sorakoztatták fel. A legjobb példa a részek keverésére a sorozatban megjelenő második rész, ami kronologikusan az első rész lenne. A részek végén az előzetesben mindig két különböző epizód számát mondják a nézőknek, egyiket Haruhi, a másikat Kyon. Ha megfigyelitek, akkor mindig Haruhi mondja azt a számot, ami kronologikusan következne a történetben, Kyon pedig azt, amit összekevertek.
A részek száma "jó" sorrendben: 11,1,2,7,3,9,8,10,14,4,13,12,5,6
Zene és Seiyuu-k
Az animének két openingjét hallhatják a nézők, az egyik a "The Mikuru Legend of Love" (Koi no Mikuru Densetsu) Goto Yuko-tól a legelső epizódban, míg a többi részben "It's an Adventure, Right Right" (Boken Desho Desho) szól Hirano Ayatól. A sorozat ending-jét, a "Sunny Sunny Happiness" (Hare Hare Yukai) című számot Hirano Aya, Chihara Minori, Goto Yuko-tól hallhatjuk. Az utolsó epizódban "It's an Adventure, Right? Right?" című számot használták fel. Több másik szám is hallható az anime cselekményeinek hátterében: "God knows..." és a "Lost my music" Hirano Ayatól hallható az első 12 epizódban. "Symphony No. 4 in F Minor" a 11. epizódban, ami eredetileg Csajkovszkij-tól származik. "Symphony No. 7 in C Major, "Leningrad" a 13. epizódban, amit Gustav Mahler alkotott.
Hatásai
Egy élő hangversenyeseményt tartottak az Omiya Sonic Citynél 2007. március 18-án, amin a seiyuu színészek énekeltek. A hangversenyről felvétel is készült, és ezt 2007. július 27-én DVD-én meg is jelentették. A sorozat hatalmas népszerűségnek örvendezhetett és nem csak a szigetországban. Kultusz animévé nőtte ki magát a The Melancholy Haruhi Suzumiya, és a japán Newtype magazin szerint ez lett a legnépszerűbb anime 2006.-ban. Még egy kis érdekesség a sorozathoz: Mivel a Star Trek rajongók a sorozat után Trekkiesként nevezték el magukat, így a The Melancholy Haruhi Suzumiya rajongók Haruhiistnek, a csoportos rajongóságot pedig Haruhiism-nek nevezik. A DVD eladások száma is hatalmasra nőtt, hiszen az első két DVD-t 70.000 és 90.000 példányszámban értékesítették 2006. augusztusában. A 2006.-ban TV Asahi által rendezett 100 legjobb anime sorozat szavazásán a 4. helyet foglalta el. Az Internetet is megszállta lassan a Haruhi mánia. Főleg Japánban és az angol nyelvű országokban rengeteg fan készített paródiákat, és amv-ket, ezek többségének adott otthont a YouTube. Viszont a jogtulajdonosok arra utasították a YouTube-t, hogy ezeket távolítsák el az oldalról.
SOS Brigád
Haruhi fanbázis egyik fő része a "Hare Hare Yukai" tánc is, valamint az asosbrigade.com honlap, amit a Bandai Entertainment 2006. decemberében bejegyeztetett, és híres anime honlapokkal, mint például az Anime News Networkal kötött kapcsolatot. 2006. december 22.-én nyílt meg a honlap, egy élőszereplős videóval együtt, ami olyan volt, mintha csak rajongók készítették volna. Pár nappal később a videó egy feliratozott verziója váltotta fel az eredetit. Szintén összekapcsolták az oldalt egy bloggal, a népszerű társadalmi hálózatot építő MySpaceel, ami ezt követően 24 órával belépett a felső 50 legnézettebb MySpace oldalak listájába.
Díjak
Az anime elnyerte 2006.-ban az Animation Kobe Awardot, majd a hatodik Annual Tokyo Anime Awards-ot a "Legjobb anime sorozat" kategóriában, a Code Geass és a Death Note animékkel egyetemben. Továbbá Aya Hirano győzött a Voice Acting Award-on, sőt, az első Seiyuu Awards-on is sikerült egy előkelő helyet kicsikarnia magának.
Összesítés:
Fantáziadús, vicces történet, ami tényleg megmozgatja az embereket. Az egész olyan különleges. A cselekmény során sokszor alig lehet eldönteni, hogy ez most igazából meg is történik, vagy csak képzelik a szereplők. Mégis a történet folyamán végig fenntartotta a néző érdeklődését a cselekmény.
Bemutató Képek:
Nézd meg Online:
katt...
By:Miko-chin
|